|
www.akwaterra.fora.pl Forum o terrarystyce i akwarystyce :)
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
dariaaa1
Moderator Pani Daria
Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 113
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Zielona Góra
|
Wysłany: Pią 11:23, 27 Lut 2009 Temat postu: Terrarium |
|
|
Dom dla lądowca
Zanim kupimy żółwia, najpierw powinniśmy zdobyć przynajmniej podstawowe informacje o gatunku i warunkach jego utrzymania. Niestety bardzo często sprowadzamy żółwia do domu nie mając pojęcia o jego hodowli. A przecież opieka nad żółwiem to spora odpowiedzialność. Nasza niewiedza może poważnie odbić się na jego zdrowiu a czasami doprowadzić do jego śmierci.
Żółwiom lądowym, jak i każdemu innemu zwierzęciu, należy zapewnić odpowiednie warunki do życia. Idealne wprost warunki to takie, które przypominają warunki środowiska naturalnego, w jakim gad przebywa na wolności.
Żółwie nie mogą mieszkać na podłodze !!!
Nawet, jeżeli wydaje nam się, że nasz żółw lubi przesiadywać pod kaloryferem, czy w słoneczku przy parapecie - należy koniecznie zbudować mu terrarium.
Nasze warunki klimatyczne przez większą część roku nie zapewniają temperatur, do jakich ciepłolubne żółwie są przyzwyczajone. A na podłodze tym bardziej nie zapewnimy tej temperatury - tu zawsze jest zdecydowanie zimniej i do tego są groźne przeciągi. Nasz podopieczny może się przeziębić, a to prowadzi do trudno uleczalnego u żółwi zapalenia płuc. Na podłodze są również detergenty i kurz który nam nie przeszkadza natomiast zdrowiu żółwia zdecydowanie tak.
Bardzo niebezpieczne dla żółwi jest przebywanie i poruszanie się po śliskich podłogach ( np ostatnio bardzo modne szwedzkie podłogi ) Może to spowodować bolesne zwyrodnienie stawów i niedowład tylnych kończyn. Żółw chodzący po dywanie może się zahaczyć pazurkiem i szarpiąc - wyrwać go sobie. Bardzo istotne jest, aby żółw chodząc ścierał sobie pazury, dlatego przebywanie na podłodze naszego mieszkania jest dla niego niewskazane. Wreszcie żółw chodzący sobie luzem po podłodze może zostać po prostu uszkodzony niechcący przez kogoś z domowników.
To wystarczające, moim zdaniem powody, dla których należy zbudować mu TERRARIUM !!!
Każdy gatunek żółwi dorasta do innych wymiarów dlatego też przyjęło się za minimalny wymiar żółwiowego M1: szerokość to 3x długość żółwia, a długość terra to 5x długość żółwia - każdy następny lokator potrzebuje dodatkowo 1/4 powierzchni więcej. Weźmy jednak pod uwagę, że jest to absolutne minimum oraz to, że nasz pupil rośnie i z czasem będziemy musieli powiększyć mu lokum.
Lepiej, więc od razu zbudować większe, niż co jakiś czas narażać się na niepotrzebne koszty związane w wymianą terrarium.
Wysokość terrarium dobieramy w zależności od wielkości żółwia, wystroju i grubości podłoża.
Żółwie mogą wspinać się na elementy wystroju terrarium, na własne domki, ale też na siebie nawzajem, dlatego wysokość terrarium powinna wahać się od 30 nawet do 60 cm
Terrarium typu otwartego buduje z czterech ścian i dna. Można dodatkowo częściowo przykryć górę. Terrarium typu zamkniętego oprócz czterech ścian ma sufit, a jedna ze ścian jest zamocowana na prowadnicach, aby umożliwić dostęp do jego wnętrza.
Terrarium można wybudować sobie samemu lub kupić w specjalistycznym sklepie. Ciekawym rozwiązaniem jest terrarium z płyt OSB. Zaletą jego jest dość niska cena, ale płyty stosunkowo źle znoszą wilgoć i zdarza się, że gniją.
Szklane kosztuje, co prawda więcej, ale łatwiej utrzymywać w nim czystość i jest trwalsze.
Wystrój terrarium powinien możliwie jak najbardziej przypominać środowisko naturalne gada. Najlepiej, aby sporą część terrarium stanowiła darń wykopana z lesie, a reszta może być wysypana korą sosnową, ewentualnie wymieszaną z włóknem kokosowym lub torfem. Włókno kokosowe i torf przy wysychaniu jednak pyli, dlatego też darń i kora wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem.
Darń może dodatkowo zapewnić żółwiowi pożywienie, jeśli zadbamy o to by rosła tam np koniczyna.
Piasek jest natomiast rozwiązaniem najgorszym z możliwych, żółwie podjadają go czasem, a to może doprowadzić do zaczopowania układu pokarmowego. Żółwie lądowe uwielbiają zakopywać się w podłożu. Warstwa podłoża, które zastosujemy powinno być odpowiednio grube, aby umożliwić żółwiowi całkowite zakopanie się w nim. Grubość podłoża, czym większa tym dla żółwia lepsza - może dochodzić nawet do pół metra. Terrarium możemy przyozdobić kamyczkami, kawałkami gałęzi i większymi kawałkami kory, ale takimi, które nie będą powodować skaleczeń i urazów. Możemy też zastosować roślinność, pamiętajmy jednak, że żółw będzie ją zjadał i tratował.
Nie przesadzajmy zbytnio z wystrojem gdyż nadmiar elementów może zajmować niepotrzebnie przestrzeń dla życia zwierzaka. Żółw musi mieć gdzie spacerować . Jeśli wszystkie ścianki terrarium są szklane to warto na trzy z nich nakleić fototapetki dostępne z sklepach zoologicznych, czwartą frontową pozostawiając nieoklejoną.
Można też udekorować kawałkami gałęzi lub okleić większymi kawałkami kory. Zapewnimy w ten sposób żółwiowi minimum komfortu i spokój. Pamiętajmy, że żółwie na otwartej przestrzeni czują się zwykle zagrożone. Dlatego obowiązkowa w terrarium jest kryjówka. Może to być przecięta na pół zwykła doniczka lub samodzielnie zbita skrzyneczka albo jaskinka zbudowana z posklejanych kamyków. Trzeba tylko pamiętać, aby nie było tam ostrych krawędzi i gwoździ, aby zwierzę nie zrobiło sobie krzywdy zagrzebując się w takiej kryjówce. Środek domku powinniśmy wymościć siankiem. Oprócz tego, że będzie mu miło i ciepło to jeszcze może sobie to sianko podjadać.
Istotne jest umieszczenie miseczki z jedzeniem i miseczki z wodą - jeszcze lepiej gdyby to był płytki basenik, w którym żółw mógłby posiedzieć i napić, gdy ma na to ochotę. Żółwie lądowe nie potrafią pływać, ale lubią moczyć się w wodzie. Dno baseniku powinno być chropowate, aby żółw nie ślizgał się podczas wychodzenia z kąpieli, a poziom wody nie powinien być wyższy niż górna krawędź brzeżnego rzędu tarczek karapaksu.
Woda służy żółwiom nie tylko do kąpieli - wchłaniana jest również przez skórę.
Miseczki i basenik powinny stać w pewniej odległości od źródła ciepła, aby woda nie wyparowywała za szybko i aby żółw nie musiał pożywiać się w palącym "słońcu". Jedzonko również wtedy nie będzie się szybko zsychać.
W terrarium musi być utrzymywana optymalna dla każdego gatunku temperatura oraz wilgotność powietrza. Optymalne temperatury dla żółwi lądowych w dzień to 25 - 30°C i 18 - 20°C w nocy. Wilgotność powinna utrzymywać się w zależności od gatunku żółwia w okolicach 30% - 50% i nie powinna przekraczać tej wartości.
Zwierzęta przetrzymywane w zbyt suchym środowisku odwadniają się.
Źródłem ciepła może być zwykła lustrzanka 40W zawieszona na takiej wysokości, aby gad nie mógł jej dotknąć i najlepiej w takim miejscu, aby bezpośrednio ogrzewała tylko część terrarium - drugą pozostawiając chłodniejszą. W ten sposób zwierzę samo wybierze sobie temperaturę, w jakiej chce przebywać. Przegrzanie organizmu żółwia może prowadzić do chorób górnych dróg oddechowych
Poza sztucznymi źródłami ciepła na temperaturę wewnątrz terrarium wpływa miejsce, w jakim terrarium stoi.
Moim zdaniem kable i maty grzewcze w przypadku żółwi nie są konieczne - żółwie lubią kopać i mogą przez przypadek zrobić sobie krzywdę, gdy dokopią się do niego. Każde terrarium powinno zostać wyposażone w dwa termometry (jeden w najcieplejszym miejscu a drugi w najchłodniejszym) oraz higromert wskazujący poziom wilgotności. Warto też zaopatrzyć się dodatkowo w świetlówkę UV.
Świetlówka taka jest bardzo ważna dla syntezy witaminy D3. Brak promieniowania UV-B może prowadzić u żółwi do ciężkich niedoborów witamin, zmiękczania pancerza i krzywicy.
Jeśli jednak całe lato nasz żółw ma okazję przebywać na świeżym powietrzu wygrzewając się na słoneczku - to nie jest niezbędna.
Letnie wybiegi zewnętrzne to świetna sprawa dla naszych gadów. Niestety nie każdy posiada ogródek lub choćby balkon, na którym można taki wybieg zrobić.
Jeśli mamy ogródek to wydzielenie kawałka przestrzeni dla naszego kochanego pupila nie powinno stanowić wielkiego kłopotu. Ważne, aby zabezpieczyć ten teren przed ewentualną ucieczką żółwia stawiając ścianki np. z palików lub kamieni. Warto również dodatkowo zabezpieczyć naszego żółwia przed niebezpieczeństwem związanym z innymi zwierzętami takimi jak psy, koty i ptaki - montując od góry siatkę ogrodniczą. Taką siatkę można wkopać dodatkowo od spodu, jeśli boimy się, że żółw któregoś dnia da dyla z naszego wybiegu robiąc podkop pod ogrodzeniem. Na wybiegu również nie możemy zapomnieć o kryjówce, aby żółw mógł schronić się przed palącym słońcem. Musi się tam znaleźć talerzyk z jedzeniem oraz większy, płytki basenik, który zapewni żółwiowi ochłodę w gorętsze dni. Jest bardzo ważne, aby żółw miał dostęp, do świeżej wody, więc trzeba pamiętać o regularnej, codziennej wymianie wody w baseniku. Na balkonie przestrzeń do zagospodarowania będzie zdecydowanie mniejsza, ale zasada urządzania i zabezpieczenia się nie zmienia.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
|