Forum www.akwaterra.fora.pl Strona Główna www.akwaterra.fora.pl
Forum o terrarystyce i akwarystyce :)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Gekon lamparci- najczęśniej zadawane pytania

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.akwaterra.fora.pl Strona Główna -> Jaszczurki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Greenmix
Administrator



Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 57
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 23:27, 26 Lut 2009    Temat postu: Gekon lamparci- najczęśniej zadawane pytania

1. Czy gekon wymaga UV?
Nie wymaga. Gekon lamparci jest jaszczurką o nocnym trybie życia, nie wychodzi na słońce, a dzień spędza w kryjówce. Źródłem witaminy D jest dla gekonów pokarm - w warunkach hodowli terraryjnej uzupełniany preparatami witaminowymi. UWAGA: Promienie UV mogą poważnie szkodzić gekonom odmian albinistycznych.

2. Czym karmić gekona?
Najlepszym , najłatwiej dostępnym i najtańszym pokarmem są larwy maczniaka młynarka oraz świerszcze, i to one własnie powinny stanowić podstawę diety.

3. Mój gekon zrobił kupkę, a w niej jakis śluz i coś białego, czy on jest chory?
Nie!, tak wyglądają normalne odchody zdrowego gekona. Coś białego to kryształy kwasu moczowego.

4. Mój gekon nie chce jeść, pomocy!
Gekony są bardzo wytrzymałe i odporne, a zapasy tłuszczu odkladają w ogonie. Zdarza się, że gekony nawet przez kilka tygodni, potrafią nie wykazywać żadnego zainteresowania pokarmem. Jest to normalne. Jeżeli gekon zacznie raptownie tracić na wadze, trzeba się skonsultować z weterynarzem.
Również po większym posiłku zlożonym z mączników czy drewnojadów lub mysich osesków, bywa ze gekon kilka dni je trawi, i nie chce jeść dopóki ich w całości nie strawi.

5. Mój gekon od paru dni nie zrobił kupki, dlaczego?
Po większym posiłku złożonym z mączników czy drewnojadów, bywa że trawienie zajmuje gekonowi kilka dni. Jeżeli jednak żywi się wyłącznie świerszczami, i na pewno przestaje wydalać odchody przez dłużej niż 7-10 dni, można zacząć podejrzewać zapchanie jelita, w takim wypadku należy skonsultować się z weterynarzem.

6. Mój gekon zrobił się cały szary, czy to objawy choroby?
Najczęściej są to objawy zbliżającej się wylinki. Wpierw gekon robi sie mętny, później coraz bardziej szarzeje by w końcu, w ciągu zaledwie kilku lub kilkunastu minut zrzucić starą, przymałą skórę.

7. Gdzie jest jego wylinka!?
Gekony lamparcie... zjadają swoją wylinke. Wylinkę przechodzą na ogół w ukryciu w pojemniczku z wilgotnym substratem i od razu ja zjadają. Dlatego też często trudno odnaleźć jakikolwiek ślad po wylince - o jej przebyciu świadczą tylko świeże, intensywne barwy gekona.

8. Co robić gdy mój gekon ma problemy z wylinką?
Problemy z wylinkami na ogół wynikają z niedoboru witaminy A oraz zbyt małej wilgotności. Najczęściej gekony mają problemy z wylinką na palcach oraz na głowie. Jeżeli wylinka z palców nie zostanie usunięta, nawarstwawiające się wylinki zaczną uciskać naczynia krwionośne, dojdzie do martwicy tkanek, a palce, wraz ze starą wylinką odpadną. Lepiej tego typu przykrym wypadkom zapobiegać, gekon bedzie cierpiał i trudniej będzie mu sie wspinać po ścianach terarium. Najlepszym sposobiem na zapobiegnięcie temu jest wstawienie do terrarium małego pojemniczka, z wilgotnym mchem torfowcem lub vermiculitem. Jezeli na palcach pozostaną fragmenty wylinki, najlepiej poczekac pare dni, i jezeli gekon sam jej nie ściągnie delikatnie nawilżyć palce gekona gliceryną lub ciepłą wodą i po kilku minutach spróbowac bardzo delikatnie ściągnąć martwy naskórek.

9. Jak często gekony przechodzą wylinkę?
Gekony nie przechodzą regularnych wylinek. W przeciwieństwie do ssaków, skóra gadów nie rośnie równomiernie wraz z nimi; nowe warstwy skóry rosną pod starą, i gdy już zwierze się nie mieści w starej skórze, zrzuca przymaly naskórek. Tempo przechodzenia wylinek jest silnie uzależnione od tempa wzrostu oraz wieku. Im starszy gekon tym rzadziej będzie przechodził wylinki, im szybciej będzie rósł, tym szybciej będzie zrzucał stare naskórki.

10. Czy gekon pije wodę z miseczki?
To zależy od upodobań i przyzwyczajeń danego osobnika. Większość gekonów chętnie pije wodę, i szybko uczy się że w miseczce stoi swieża woda do ich dyspozycji. Dobrze jest przyzwyczić gekona od małego do picia z miseczki.

11. Czy moge trzymać gekona z innymi jaszczurkami?
Nie.
Nawet jeśli...?
Nie.

12. Mój gekon cały dzień siedzi gdzieś schowany... dlaczego?
Jak przystało na jaszczurkę nocną, gekon lamparci dzień spędza w ukryciu i staje sie aktywny dopiero pod wieczór. Dotyczy to przede wszystkim młodych osobników, nie przyzwyczajonych do światła. Starsze często wylegują się w ciepłym miejscu terrarium. Gekony można przyzwyczajać do karmienia w dzień, nieco zwiększy to ich dzienną aktywność.

13. Kiedy i jak oswajać?
Młode gekoniki sa bardzo szybkie i płochliwe, a syczenie jest znakiem że nie tolerują obecności swojego opiekuna. Gdy już trochę podrosną, można stopniowo zacząć je przyzwyczajać do naszej obecności. Należy delikatnie, ostrożnie, włożyć rękę do terrarium, by gekon się przekonał że nic mu nie grozi. Można próbować go brać do ręki, powoli wsuwając otwartą dłoń pod jego brzuszek, jeśli zacznie uciekać w chwili podnoszenia, jest to znak, że czuje sie niepewnie, i należy wówczaj ją wyjąć. Wielokrotne podejścia do wyjmowania go z terrarium częściowo go oswoją. Oswajanie jest długim procesem, a tylko częste obcowanie z gadem umożliwi nam jego oswojenie.

14. Jakie suplementy i jak je podawać?
Na rynku jest wiele preparatow witaminowych które można podawać gekonom. Polecamy produkty firmy Sera oraz sepię. Można je podawać na wiele sposobów. Najczęściej stosuje się suplementy w proszku i posypuje nimi pokarm tuz przed podaniem. Oprócz tego sproszkowaną sepię i witaminy warto podawać w odrębnej miseczce. Dodatkowo warto dbać o dobre i zdrowe karmienie zwierząt karmowych.

15. Jaka ściółka jest najlepsza?
Bez wątpienia najbezpieczniejszym podłozem dla gekonów są ręczniki papierowe - tego typu rozwiazanie stosuje się w profesjonalnych hodowlach na duża skalę. W warunkcach domowych, kiedy terrarium pełni funkcję dekoracyjną i ma jak najlepiej oddawać środowisko naturalne gekonów - jako podłoże stosujemy piasek (ze względu na dużą zawartość związków wapnia świetny jest, dobrze wypłukany piasek pochodzący z plaż nadmorskich), mieszaninę piasku ze żwirem i gliną, piasek zmieszany z torfem (albo włóknem kokosowym), lub łupki kamienne. Piasek i żwir oraz kamienie służące do wystroju należy dokładnie wypłukać i wyprażyć w piekarniku w temperaturze 180° C przez przynajmniej 30 minut. Ponieważ gekony wykazują naturalną skłonność do jedzenia podłoża, unikamy substratów organicznych (kostka kokosowa, kora, wióry). Warstwa podłoża powinna mieć przynajmniej 6-8 cm grubości.

16. Jak często karmić?
Młode gekony są bardzo żarłoczne, i od ilości jedzenia jaką im się będzie oferowalo, będzie zależało tempo ich wzrostu. Młode najlepiej próbować karmić dwa razy dziennie, świerszczami odpowiedniej wielkości, tj. max. 3/4 wielkości głowy gekona. Większe osobniki można spokojnie karmić co drugi dzień, bez żadnego ubytku na zdrowiu. U gekonów, w przeciwieństwie do kameleonów, nie ma ryzyka że się przejedzą, gdyż gekon zna umiar i swoje możliwości, i wie kiedy już jest syty.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Greenmix
Administrator



Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 57
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 23:28, 26 Lut 2009    Temat postu:

17. Zatkanie jelit?
Zatkanie jelit następuje, gdy gekon nie może strawić chityny z pancerzyków mączniaków lub drewnojadow lub gdy naje się substratu. Zatkanie objawia się zmniejszoną aktywnością gekona, apatią, brakiem apetytu, brakiem odchodów po posiłkach. To, że gekon przez kilka dni się nie wypróżnia nie świadczy bynajmniej o zatkaniu - klikudniowa przerwa nie powinna być powodem do niepokoju.

18. Jak ogrzać terrarium?
Dobrym rozwiązaniem jest kabel grzewczy. Kabel powinno się ułożyć na dnie terrarium, i zabezpieczyć, np. starymi odpadami terakoty, a następnie zasypać ściółką. Terakota dobrze przewodzi ciepło, ułożona na kablu daje podobny efekt do maty grzewczej. Kabel powinien być rozłożony na połowie lub 3/4 powierzchni dna terrarium by pozostawić chłodniejszą część terrarium bez żadnego ogrzewania.
Dodatkowo jeśli kabel nie jest w stanie ogrzać całego terrarium, można zamontować żarowkę grzewczą.

19. Jaka moc żarówki? Jaka moc kabla?
Moc żarówki zależy od typu jaki wybierzemy, oraz odległości żarówki od powierzchni podłoża. Dobrym źródłem światła i zarazem ogrzewania są żarniki halogenowe. Terrarium o objętości 0,25 m sześć (100x50x50 cm), stojące w pomieszczeniu o temperaturze 20 C mozna oświetlić i ogrzać żarnikiem o mocy 150 W. Dodatkowo, można dogrzać podłoże kablem grzewczym. Długość wymaganego kabla zależy od powierzchni dna terrarium, a moc 15-25W w zupełności wystarczy by lekko podgrzać ściółkę w terraium o powierzchni około 0,5 m.kw.

20. Ile kosztuje gekon?
Zależy czy kupujemy gekona w sklepie czy u hodowcy. Większość sklepów nakłada przynajmniej 100% marżę - płacąc za gekona łożymy na utrzymanie sklepu. Cena zależy również od wielkości gekona, jego pochodzenia i odmiany. Rzadkie odmiany barwne kosztują u hodowców nawet do 2000 dolarów. Niektórzy hodowcy, z dobrą renomą drożej cenią swój przychówek, ale przynajmniej mamy pewność, że kupujemy zdrowe i zadbane zwierzęta. Zwykly, "nominalny" 1-2 tygodniowy gekon kosztuje około 45-60 PLN u hodowcy, podrostek około 100 PLN, a gekon dorosły około 120-150 PLN.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
dariaaa1
Moderator Pani Daria



Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 113
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zielona Góra

PostWysłany: Pią 10:44, 27 Lut 2009    Temat postu:

O ciekawe to Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Greenmix
Administrator



Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 57
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 14:04, 27 Lut 2009    Temat postu:

A najciekawsze że gekon lamparci zjada swoją skórę xD
Z jednej strony to ciekawe a z drugiej strony fuj Razz


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
dariaaa1
Moderator Pani Daria



Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 113
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zielona Góra

PostWysłany: Pią 14:17, 27 Lut 2009    Temat postu:

No Razz

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.akwaterra.fora.pl Strona Główna -> Jaszczurki
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin