Forum www.akwaterra.fora.pl Strona Główna www.akwaterra.fora.pl
Forum o terrarystyce i akwarystyce :)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Chomik Dżungarski

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.akwaterra.fora.pl Strona Główna -> Chomiki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dariaaa1
Moderator Pani Daria



Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 113
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zielona Góra

PostWysłany: Sob 18:23, 28 Lut 2009    Temat postu: Chomik Dżungarski

Chomik dżungarski (łac. Phodopus sungorus) należy podobnie jak chiński do chomików karłowatych. Jest bardzo żywy, nerwowy i dużo trudniej się oswaja. W przeciwieństwie do chomika syryjskiego, chomiki dżungarskie są towarzyskie i można je trzymać razem, pod warunkiem, że chomiki pochodzą z jednego miotu i nigdy nie były rozłączone. Znakiem rozpoznawczym przynależności do grupy jest zapach. Chomiki należące do innej grupy są zaciekle zwalczane.
Długość ciała chomika dżungarskiego wynosi 9 cm (chiński 11 cm), ciężar ciała 30-40 g, Grzbiet jest jasnopopielaty z ciemniejszą pręgą na szczycie, uszy i pyszczek podkreślone ciemną obwódką, spód zawsze jaśniejszy od grzbietu.
Rozmnaża się przez cały rok (samica rodzi 3 do 7 razy w roku), toteż płodność tego gatunku jest stosunkowo wysoka. Samica po 21-dniowej ciąży rodzi przeciętnie od 4 do 7 młodych. Młode osiągają dojrzałość płciową po 1 do 2 miesięcy.
Chomik dżungarski żyje w niewoli od 2 do 3 lat.
Oto charakterystyka dżungarków nadesłana przez Kasię:

Chomik dżungarski, podobnie jak chomik chiński, ma na grzbiecie pręgę. Kształt jego ciała jest jednak wyraˇnie odmienny - bardziej zaokrąglony. Jego króciutki ogonek i małe łapki są prawie niewidoczne. Porusza się po ziemi jak nakręcana mysz-zabawka. Latem kolor futerka dżungara jest na grzbiecie szary, na brzuchu biały . W zimie futerko na grzbiecie jest o wiele jaśniejsze, zaś u osobników trzymanych w niskiej temperaturze - prawie śnieżnobiałe. W warunkach pokojowych sierść zwierzęcia utrzymuje stale szary odcień. Jedynie na bokach ciała miewa kilka białych plamek. Na wolności chomik ten zamieszkuje stepy i tundry Syberii Zachodniej, a w poszukiwaniu pożywienia wędruje na obrzeża lasów . Nie zapada w sen zimowy i wykazuje dużą aktywność przez cały rok. Chomik dżungarski jest bardzo przyjazny; nie jest agresywny i rzadko kiedy zdarzyło się, że przedstawiciel tej rasy zaatakował swego opiekuna. Chomiki dżungarskie dobrze czują się żyjąc w grupach (przypomnienie autorki strony; mogą wtedy w krótkim czasie powielić się do setki), muszą jednak w młodości przyzwyczaić się do siebie. Oczywiście i wsród nich zdarzają się kłótnie przebiegające z głośnym jazgotem, jednak do krwawych walk raczej nie dochodzi. Chomiki dżungarskie jak i inne chomiki lubią pokarm urozmaicony. W każdym sklepie zoologicznym można kupić gotowy pokarm dla chomików, lecz spożądzając własną mieszankę warto dodać pokarm dla papużek falistych oraz kolby prosa - chomiki dżungarskie bardzo je lubią. Chomiki dżungarskie bardzo lubią się wspinać - warto trzymać je w klatkach, nie akwariach, ponieważ daje to możliwość wspinania.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.akwaterra.fora.pl Strona Główna -> Chomiki
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin